Začíname s kompostovaním

//Začíname s kompostovaním

Začíname s kompostovaním

Rozhodli ste sa kompostovať? Gratulujeme, nič lepšie ste nemohli urobiť! Nielenže pomôžete sebe, ale v neposlednom rade aj nášmu životnému prostrediu. Avšak prv, ako sa do toho pustíte, treba si uvedomiť niekoľko dôležitých zásad:

  1. Koľko bio odpadu produkujete?
    Túto otázku si treba zodpovedať ešte predtým, ako sa rozhodnete pre kúpu konkrétneho kompostéra. Iný kompostér potrebujete pri spracovávaní bio odpadu z domácnosti, iný pokiaľ máte záhradu. V druhom prípade je potrebné zvoliť aj vhodnú veľkosť kompostéra, pričom platí jednoduché pravidlo – na 1 m2 záhrady je potrebný minimálne 1 liter objemu kompostéra.

  2. Čo chcete kompostovať?
    Kompostovať sa dá prakticky akýkoľvek bio odpad z domácnosti alebo zo záhrady, avšak opatrne treba narábať napríklad s orechovými listami, čajovými vrecúškami či rastlinami/listami napadnutými chorobami.

  3. Na čo využiť hotový kompost?
    Kým sa z bio odpadu vytvorí hotový kompost, zvyčajne to trvá niekoľko mesiacov až 1 rok, a s tým treba počítať. Záleží samozrejme od množstva faktorov. Keďže kompost je bohatý na živiny, využiť ho môžete prakticky kdekoľvek, kde je potrebná kvalitná pôda alebo hnojivo.

Pridal |2018-07-26T01:32:10+00:00júl 26th, 2018|Kompostery|0 Komentárov

Zanechať komentár